Zonguldak'ın Kilimli İlçesine bağlı Çatalağzı Belde Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Adnan Akgün, beldede yapılan ve gelecek dönemde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

Doğalgaz ve altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere olan Çatalağzı'nın merkezi konuma gelebilmesi için en önemli ihtiyacının konut olduğunu vurgulayan Akgün, bu konuda ilk adımı kendisinin atacağını kaydetti. Çatalağzı'nda konut seferberliği başlatacağını vurgulayan Akgün, beldede yapılan doğalgaz çalışmaları sonrası hava kirliliğinin büyük oranda azaldığını, vatandaşların yaşam konforunun ise yükseldiğini kaydetti.

Belde halkına önemli ekonomik katkı sunan defne için kurutma tesisi projesinin önümüzdeki dönemde faaliyete geçeceğini belirten Akgün, TTK Lavuarının dereye döktüğü kömür tozu (şılam) kirliliğinden kurtulmak için arıtma tesisi kuracağını kaydetti.

Akgün beldede yapılan ve gelecek dönemde yapılması planlanan çalışmaları şöyle aktardı; 
"2014'ten bu yana 2 dönemdir Çatalağzı Belediye Başkanıyım. Şimdi de bir seçim atmosferi içerisindeyiz. Bu dönemde yaptığımız çalışmalarla ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. 

EN BÜYÜK SORUNUMUZ HAVA KİRLİLİĞİYDİ

Çatalağzı'nın en büyük sorunu hava kirliliğiydi. Bu hava kirliliği santrallerden olduğu kadar evlerde yakılan kömürden de kaynaklanıyordu. Kaçak kömür ve şılam yakılıyordu. Bu kirlilik büyük bir sorundu bizim için. Yollarımız çok bozuktu. Asbestli borularımız vardı eskiden yapılmış. O da büyük bir sorundu. 

ÖNCE ALTYAPIYI DÜZENLEDİK

Öncelikle altyapı anlamında bunları düzenleyerek işe başladık. Asbestli borularımızı değiştirdik. Doğalgaz çalışması yapılırken yolları kazdığımız için doğalgaz ana boru hatlarını da yollarımızdan geçirdik. Elektrik hat kablolarını da tümüyle yerin altına aldık. Bu çalışmayla ana yolumuzu, üç yol ağından Işıkveren'e kadar komple, boruları değiştirip, kabloları, doğalgaz borularını yolun altına koyup, 
devletin karayolunu, bizim olmamasına rağmen biz asfaltladık. Vatadaşımızın hizmetine sunduk. Bu en önemli işlerimizden biriydi. 

4 MAHALLENİN DOĞALGAZ ÇALIŞMASI BİTTİ

Daha sonra doğalgaz çalışmalarımızı mahalle aralarına taşıdık. Merkez, Cumayanı, Hacıoğlu, Doğancılar Mahalelerimizin komple doğalgaz çalışmalarını bitirdik. Yolların üst kaplamalarını, asfaltlarını yaptık. Kuzyaka Mahallemizin bir kısmından ana borumuzu geçirdik. Mevsimsel şartlardan dolayı Kuzyaka Mahallesi'ndeki doğalgaz çalışmalarına da Mayıs ayından itibaren kaldığımız yerden devam edeceğiz. 
Diğer mahallelerimiz olan Kokurdan ve Kırımsa Mahallelerine önümüzdeki süreçte doğalgaz çalışması yapacağız. Aynı şekilde mahallelerimize yaptığımız çalışmalarda doğalgaz geçilen yerlerin betonlanmasını ve asfaltlanmasını birlikte yapacağız. Pis su, temiz su hepsini değiştirip  asfaltlayacağız. 

ÇATALAĞZI'NIN PUSLU HAVASI BERRAK OLDU
Doğalgaz konusuna niye özellikle değiniyorum; Şöyle bir şey gözlemledim. Zonguldak tarafından gelince Çatalağzı'nda puslu bir görüntü vardı. Dumandan görünmüyordu. Ama şimdi çok güzel oldu. Hava temizlendi. Berrak bir hava oldu. Doğalgaz havanın temizlenmesinde büyük bir faktör 
olarak ön plana çıktı. Bunu somut olarak gözlemleyebiliyoruz. Bir de vatandaşa ekonomik olarak bir rahatlık sağladı. Fiziki olarak bir temizlik oldu. Vatandaşlarımız daha rahat, konforlu bir yaşam sürmeye başladılar. 

SU HATLARI YENİLENDİ

Eskiyen su isale hatlarımızdan Cumayanı-Kırımsa Mahallesi arasındakini, Cumayanı-Güney Mahallesi arasındaki su hatlarımızı komple değiştirdik. 
Devlet Demiryolları ile yaptığımız anlaşmayla demiryolu üzerinde 3 tane üst geçit oluşturduk. Şimdi insanlarımız kullanıyor. Hacıoğlu, Cumayanı'nda.  Işıkveren'de de karayolu ile yaptığıımız protokolle karayolu üzerinde bir üst geçit oluşturduk. Bunlar direkt insanımıza dokunan projeler. 

TARİHİ SIKINTI ÇÖZÜME KAVUŞTU

Büyük bir sıkıntı vardı. Basından da sürekli takip ederdiniz. Cumayanı'nda mağara taştı, her yeri su bastı şeklinde. DSİ ile yaptığımız uzun çalışmalardan sonra, mağarada yaptığımız çalışmayla kanal oluşturduk. Bundan sonra mağarada su taşması olasılığını ortadan kaldırdık. Kanal vasıtasıyla su deşarj edilecek. Cumayanı'ndaki bu tarihi sıkıntı ortadan kalkmış oldu.     

ELEKTRİK KESİNTİSİ PROBLEMİNİ BERTARAF ETTİK

Yol ve altyapı anlamında; Karadon-Çatalağzı mahalle yolumuzu, Cumayanı-Kırımsa mahalle yolumuzu komple betonlayıp asfaltladık. O yollarımız problemliydi. 
En büyük sorunlarımızdan biri; elektrik kesintisi çok oluyordu. Doğancılar, Cumayanı, Hacıoğlu, Körpeoğlu, Kokurdan Mahallelerimizde tüm elektrik direkleri, trafoları yenilendi. Rüzgarlı bir havada elektrikler kesiliyordu. O problemi de bertaraf ettik. 

MAHALLELERE SU DEPOLARI, HALI SAHALAR YAPTIK

Kokurdan Mahallemizde bir halı saha, su deposu yaptık. Kırımsa Mahallemizde bir halı saha, çocuk parkı ve su deposu yaptık. Güney Mahallemize su deposu yaptık. 
Tüm doğalgaz ve altyapı geçen mahalle ara sokaklarını, yollarımızın hepsini asfalt beton veya parkeyle dizayn ettik. Gayet konforlu bir yaşam sağladık vatandaşlarımıza. 

MYK BELGESİ ARTIK ÇATALAĞZI'NDA VERİLİYOR

Sosyal anlamda; 
Bizim beldemiz sanayi beldesi. Buradaki termik santrallerde çalışmak için insanlardan MYK (Mesleki Yeterlilik) Belgesi isteniyor. Vatandaşlarımız bu belgeyi almak için hep şehir dışına, İstanbul'a, Bursa'ya gidiyordu. O eğitim kurumunu biz buraya getirdik. Diğer ilçeler de dahil olmak üzere beş binin üzerinde kişi, bizim altyapısını oluşturduğumuz sistem sayesinde MYK belgesi aldı.İnsanlar şehir dışına çıkıp o belge için ekstra para harcamadılar. 

400 GENCE EĞİTİM SAĞLIYORUZ

Bir gençlik merkezimiz var. Orada her türlü sosyal, kültürel etkinlikler var. Gençleri; folklor, saz, gitar, karikatür gibi aktivitelerde yetiştiriyoruz. Ek olarak çocuklara İngilizce ve Matematik dersi veriyoruz. Çatalağzı'nda 400'e yakın gencimiz burada eğitim alıyor. Belediyecilik sadece asfalt, beton değil. Sosyal, eğitim boyutu da var. Eren Holding ile yaptığımız protokolle; üniversitede okuyan geçlerimizin tamamına yakınına burs temin ettik.

70 yaşın üzerinde tek başına yaşayan vatandaşlarımıza günde 3 öğün yemek desteği veriyoruz. 

HAYVAN BARINAĞI İÇİN DEVLET DESTEĞİ GEREKLİ

Beldemizde kendi imkanlarımızla oluşturduğumuz bir hayvan barınağımız var. Yöremizde belki de tek bizde var. Oluşturduğumuz barınakla 150-200 köpeği barındırıyoruz. Kısırlaştırma da yapıyoruz. Bunu yaparken devletten de hiçbir destek görmüyoruz. Tamamen belediye imkanlarıyla bunları yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda problem çok büyük. Vatandaşımızın en çok muzdarip olduğu konulardan biri ama devletimizin, merkezi hükümetimizin buna bir el atması da gerekiyor, Biz elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz ama yeterli olamıyoruz. Bu anlamda destek istiyorum merkezi hükümetten. Yapması gerekiyor, hayvanların da yaşam hakkı var.  

Çatalağzı'ndaki tüm mahallelerimizin imar planını revize ettik sayısal ortama atmak için. Tüm imar planın zaten 25 senede bir revize edilmesi gerekiyor. Onu da güncelledik. O da çok önemli bir çalışma.  

DEFNE KOOPERATİFİ KURDUK

Çatalağzı'na önemli bir ekonomik katkı sunan ve başlı başına bir çalışma olan Defne olayı var. Kokurdan Mahallesi'nde bir Defne Kooperatifi kurdurduk. Yöremizde defne potansiyeli çok var. Şu an Gelik, Muslu ve Göbü'yü de sayarsak 1000 kişinin üzerinde vatandaşımızın bu defneyi topladığını biliyorum. 
Kilosu 30 lira. Bir kişi günde 30 kilo toplasa, 900 lira. Canlı paranın direkt cebine girdiği ve bunu daha çok kadınların topladığı defne olayı çok önemli. Bu ekonomik sıkıntılarda halkımıza bir nebze olsun soluk aldırdı. Defne ile ilgili bizim bir çalışmamız var. Biz sadece defneyi toplayıp kurutma tesisine gönderiyoruz. Projelerimde söyleyeceğim zaten, kurutma tesisi anlamında, daha çok ekonomik olarak halkımıza katma değer sağlasın diye böyle bir düşüncemiz de var. Defne olayını yadsımamamız lazım, çok önemli bir olay" dedi. 
Özet olarak Çatalağzı'nda bu süreç içerisinde yaptığı çalışmaları aktaran Akgün, 2024-2029 dönemi için yapmayı planladığı projelerini de açıkladı. 

Akgün yeni dönem projelerini şu şekilde aktardı;

EN BÜYÜK PROJEM KONUT
"Çatalağzı; ulaşım anlamında merkezi hükümetin yapmış olduğu karayolu, tünel çalışması var. Tünel bittiği zaman Çatalağzı'ndan Zonguldak Valilik binasının önüne 10 dakikada gideceğiz. Birden Çatalağzı merkez konumuna geliyor. Merkez konumuna gelince Çatalağzı'nda bir konut sorunu gündemde var. Konutlar çok eski. Aslında kentsel bir dönüşüme ihtiyaç var. En önemli sorunumuz konut. Konut anlamında adımı ilk ben atacağım. Doğalgaz geldi, işyerleri var, konut yaparsak insanları burada toplarız. Konut olursa, insanlar olursa şehircilik ve sosyalleşme olur zaten. Önümüzdeki dönem için en büyük projem konut.

KONUT SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIM
Çatalağzı'nda yaşanabilir fiziki mekanlar oluşturup konut üretmek. Temel hedefimiz, insanlarımızı yaşanabilir konutlarda yaşatmak. Belediyenin konuta uygun arazileri var. Onları değerlendireceğim. Örnek olması için ilk adımı ben atacağım. Çatalağzı'nda konut seferberliği başlatmamız lazım. 
Yaptığımız revize planlarda uygun konut alanlarını oluşturduk. Oralarda vatandaşlarımız için konut üreteceğiz. 

DEFNE KURUTMA TESİSİ YAPIYORUZ

Defne; Defnenin Çatalağzı'na ekonomik katkısı çok büyük. Biz buna bir katma değer katmadan verdiğimiz için Kurutma Tesisi yapmayı planlıyoruz. Kurutma tesisi yaptığımız zaman defneyi, şimdiki sattığımız fiyatın 3-4 katına satmış oluyoruz. Vatandaşımızın cebine de çok daha fazla para girmiş olacak. Hem o kurutma tesisinde de 15-20 kişi çalışmış olacak. Bunun ön protokolünü Eren Holding'le yaptık. Sıcak suyla da kurutmayı gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki dönemde en büyük projelerimizden biri de o. Çünkü ekonomik olarak insanların cebine direkt katkı yapan bir olay. 

GES PROJEMİZ HAZIR

Projesi hazır olan GES (Güneş enerji Sistemleri) projemiz var. Belediyenin kullandığı elektriği GES kurup bedavaya getirmek, fazlasını da devlete satmak hedefindeyiz. Bunun projesi tamam. Bu dönem finansman boyutunu çözemediğimiz için başlamadı. Her şeyi hazır. Bugün finansman bulsam bugün yapacağım. Kredi olayını çözersek en önemli projelerimizden birisi de o. 

ARITMA TESİSİ KURACAĞIZ

Çevresel anlamda Çatalağzı'nı en çok kirleten TTK'nın Lavuarı var. Arıtma tesisleri TTK'nın Lavuarına uygun olmadığından Çatalağzı'nın derelerini, çevreyi çok kirletiyor. Arıtma tesislerinin kurulması için TTK ile diyaloğa gireceğiz. TTK kurumu böyle bir şeye yanaşmaz ise; arıtma tesislerini ben 
kuracağım. Gerçekten Çatalağzı'nı çok kirletiyor. Bir de dereye attıkları malzeme kömür tozu, şılam denilen malzeme olduğu için. 3000 kalori, ekonomik değeri de var. Bunu da dereye atıyorlar. Kirlilik yaratıyor. O da önemli pojelerimizden birisi. 

SPOR OKULU 

Gençlerle ilgili şu an devam eden çalışmalarımızı genişleterek sürdüreceğiz. Kulüplerimiz, Demirspor, Cumayanıspor, bunlara destek vereceğiz. Bunların altyapılarını oluşturup futbol okulu pozisyonuna çevirme projemiz var. Gençlerimizi kötü alışkanlıklara sapmadan, gerek kültürel etkinliklerle gerek sportif etkinliklerle bir arada tutmak, onları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak temel hedefimiz. Bu çok önemli. Çünkü gençlerde uyuşturucu alışkanlıkları çok var. Bir yönetici olarak bizim buna müdahil olmamız gerekiyor. 

OKUL, CAMİ, KURAN KURSLARINA DESTEK

CHP Kilimli'de Şükrü Velioğlu'na Emanet CHP Kilimli'de Şükrü Velioğlu'na Emanet

Bölgedeki okullara desteklerimiz var. Her türlü, fiziki altyapılarında problem olduğu zaman destek oluyoruz. Yani Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluğundadır, 'bizim sorumluluğumuz değil' demiyoruz. Okullar bizimdir, eğitim yuvalarıdır. Okullarımıza, camilerimize, kuran kurslarımıza her türlü desteği yapıyoruz. Bu destekleri vermeye de devam edeceğiz. 

Engelli vatandaşlarımız var. Belediyede onlara ofis açtık. Vatandaşlarımız o dernek vasıtasıyla sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Onlara desteklerimizi arttırarak devam ettireceğiz. 

SU DEĞİRMENİ YAPACAĞIZ

Özel bir projem var; Cumayanı'nda bir göletimiz var. ÇATES'le bir ortaklığımız var o gölette. Orada bir tane su değirmeni projem var. Gölette su var zaten. Buradaki amaç; değirmen kurarsak insanlarımızı tarıma yöneltiriz. Mahallelerimizde çok boş araziler var. İnsanlar orada mısır, buğday ekerler. Değirmende de öğütürler. Hem kültürel anlamda orada nostaljik hava yaratırız hem de insanlarımız belki bahçelerine bir şeyler ekerler. 

PİKNİK ALANLARI REVİZE EDİLECEK

Piknik alanlarımız var. Ömerağzı Sahili var, Göçükaltı Piknik alanımız var. Bir de Cumayanı Göletin kenarında piknik alanımız var. Buraları revize edip halkımızın kullanımına açacağız. 

Önümüzdeki süreç için planladığımız, yapmaya çalışacaklarımız bunlar. Toplum yararına yeni projeler elimize geldikçe de onlarla ilgili çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" dedi. 

Yaptığı çalışmalar ve gelecek dönem için yapacağı projeler hakkında bilgi veren Başkan Akgün, Çatalağzı'nda hiç kimseyi ayrıştırmadan hizmet verdiğini ve bunun gelecek dönem için de değişmeyeceğini belirtti. Akgün Çatalağzı halkına seslendiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi; 

KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDİM

"Sevgili Çatalağzı halkım, 
Ben 10 yıldır burada belediye başkanlığı yapmaya çalışıyorum. Sizler beni, ailemi tanıyorsunuz. 10 yılda karakterimi, fikriyatımı öğrendiniz. Ben Çatalağzı'nda belediye başkanlığı yaparken tüm halkı kucakladım. Belediye başkanı olarak halkın seçtiği birisi olduğum için kimseyi ayırt etmeden hizmet etmeye gayret gösteririm. Benim kapımda randevu veya özel kalem gibi bir şey yok. Herkes gelir, derdini anlatır. Kimseye de gelirken bir şey sorulmaz. Tüm vatandaşlarımızla, parti kimliğine bakmadan, herkesle konuşup, iyi niyetle, samimiyetle dertlerini çözmeye çalışırız. Çözdüklerimiz vardır, çözemediklerimiz vardır ama ortada bir samimiyet vardır. Biz tüm vatandaşlarımızı ötekileştirmeden kucaklamışızdır. Belki istemeyerek kırdıklarım da oldu. Olmuştur, insanız ama kesinlikle samimi oldum.

Samimi olarak halka hizmet için buraya geldim. Ne bir ticari amacım var, ne bir farklı yerlere gelme hedefim var, ne bir koltuk derdim var. Şu belediyenin kapısı herkese açık oldu. Kimseyi ayırmadım. Vatandaş geldi derdini anlattı. Bazen geldi bana burada kızdı, bağırdı ki haklıdır. Çünkü ben vatandaşa hizmet için buraya geldim. Koltuk için gelmedim. Vatandaş her zaman haklıdır. Eksiklerimizden dolayı bizi eleştirmesi gayet doğaldır.

Sosyal anlamda; mağdurlar, düşkünler, kim olursa olsun her zaman kapımız açık. Her zaman da çorbalarına tuz atmışızdır. Kimseyi de ötekileştirmemişizdir. Bize de yakışmaz. O politikamızı önümüzdeki süreçte de devam ettireceğiz. 

BELEDİYE AĞLAMA YERİ DEĞİL ÇÖZÜM YERİDİR

Ben belediyeyi ağlama yeri değil, çözüm yeri olarak gördüm. Şikayet makamı değil, çözüm makamıyız. Böyle çalışmaya devam ettim. Yapmak istediğim projelerimin kimini gerçekleştirdim. Gerçekleştiremediklerim oldu ama bu dönem doğalgaz anlamında yaptığımız çalışmalardan özellikle ev hanımları çok rahat ettiler. Bir konfor yaşadılar. O pislikten, külden kurtuldular. Bu bağlamda direkt insanlarımıza dokunduk. Bugün bir tüp 700 TL'ye gelmiş. Tüp parasından kurtuldu vatandaşlarımız. 

HALKIMIZ EKONOMİK OLARAK ÇOK MAĞDUR

Ülkede bugün çok büyük bir ekonomik sıkıntı var. Her ne kadar siyasi bir kimliğim olduysa da burada siyaset yapmıyorum. Benim vatandaşımın AKP'lisinin de  MHP'lisinin de ekonomik anlamda durumu gerçekten sıkıntılı. Seçim çalışmalarımda Kırımsa'ya gittim. Kırımsa'da bir teyze bana dedi ki;
 "Oğlum, ben CHP'ye oy vereceğim" dedi. Dedim; 'Teyze neden CHP'ye oy vereceksin?' 'Ben CHP'ye oy vereceğim' dedi. Adnan'a, belediyeye oy vereceğim demiyor. 'CHP'ye oy vereceğim' diyor. 'Neden' dedim. "Oğlum ben 25 senedir AKP'ye oy veriyorum. Ama şimdi vermeyeceğim" dedi. 'Neden?' dedim. "Oğlum aç kaldık. 7.500 lira dul maaşı alıyorum. Torunlarım var. Aç kaldık, doyuramıyorum onları. Bu duruma düştük. Ben onun için gözüm kapalı CHP'ye oy vereceğim" dedi. 

Ekonomik anlamda halkımız çok mağdur. AKP'li olabilir, ideolojisine karışmıyorum. Demokrasilerde insanlar farklı düşünebilir. MHP'li de olabilir. Saygı duyuyorum. Olması da gerekir. Hoşgörü var. Ama o kadar ekonomik sıkıntılar var ki.

MERKEZİ HÜKÜMETE BİR UYARI VERMELİYİZ
Futbol maçında oyuncu faul yaptığı zaman hakem sarı kart gösteriyor. Uyarıyor. Eğer biz merkezi hükümete bir uyarı vermezsek bu ekonomik sıkıntılarımız kat kat artar. Ama bir uyarı verirsek bizi yöneten der ki; vatandaş sıkıntılı. Dikkat eder, vatandaşın lehine olabilecek işleri yapar. Bu dönemde zengin daha zengin, fakir daha fakir oldu. Vatandaşımdan özellikle buna dikkat etmelerini istiyorum. Kendi gelecekleri için, kendi ekonomileri için. Ülkenin gerçek gündemi ekonomi, geçim, işsizlik. Bu konulara yoğunlaşıp merkezi hükümete bir uyarı versinler. Ben desteklerinizi istiyorum. Tüm destekleriniz için teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum" dedi. 

Editör: Haber Merkezi