Genel Maden İşçileri Sendikası Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, CHP Proje Tanıtım Toplantısına Genel Maden İşçileri Sendikasını temsilen katılım sağladı. Protokol olarak 2'nci sıranın gösterilmesine sinirlenerek salonu terk eden Demir, sahibi olduğu binaya dev Dr. Ömer Selim Alan afişi astı. 

CHP'nin tanıtım toplantısında, Maden işçisini, emeği, alın terini temsil eden GMİS'in protokolde ikinci sıraya konmasına sinirlenen Demir, gece yarısı sahibi olduğu binaya dev bir Ömer Selim Alan afişi astırdı. CHP'ye tepki olarak yapılan bu hareket Zonguldak'ta büyük ses getirdi. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Demir;

Harun Akın'dan Zaimoğlu'na Tebrik Ziyareti Harun Akın'dan Zaimoğlu'na Tebrik Ziyareti

"CHP'nin gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına, davet üzerine Genel Maden İşçileri Sendikası’nı temsilen icabet ettim. Toplantı salonunda protokol alanına oturmam üzerine birinci sıranın milletvekilleri ve belediye başkanlarına ait olduğu, şahsımın ikinci sıraya geçmesi gerektiği söylenmiştir. 10 bin maden işçisini temsilen misafir ve davetli olarak gittiğimiz toplantıda protokolde birinci sıradan ikinci sıraya alınmamız kabul edilebilir bir şey değildir. Gösterilen yerin maden işçisine yakışmayan bir yer olduğunu görmemiz üzerine tepkimizi göstererek toplantıyı terk ettik.

Bizler, her siyasi partiye eşit şekilde yaklaştığımız gibi maden işçisinin sorunlarını ve mücadelesini her platformda dile getirmek için davetlerine de mümkün olduğunca katılmaya gayret göstermekteyiz. Bu güzel düşüncelerle gittiğimiz toplantıda karşılaştığımız nezaketsiz muamele hoş olmamıştır. Bunu önemli bir eksiklik olarak görüyor ve ortaya koyduğumuz tavrın siyasi değil, tamamen temsil ettiğim maden işçisinin gördüğü muamele için olduğunu belirtmek isterim. Tabi ki parti yetkili organları, hoş olmayan bu tavrı kendi aralarında değerlendirecektir. Bizler, bugün olduğu gibi yarın da tüm siyasi partilere eşit mesafede olduğumuzu bildirir, maden işçisini her platformda layık olduğu şekilde temsil etmeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz." dedi.

Demir, dün akşam sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı; 

"Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Belediye Başkan Adayı Tahsin Erdem'in düzenlediği proje tanıtım toplantısında emeğin başkentinde emeği, alın terini, madenciyi temsil eden Genel Maden İşçileri Sendikası olarak davet edildik. Davete icabet ederek gittiğimiz toplantıda protokol olarak 2'nci sıranın gösterilmesi bizleri derinden üzmüştür.

Bizler işçi sınıfını temsilen gittiğimiz toplantıda uygulanan bu bakış açısına tavrımız nettir. Arkadaşlarımızla paylaştığımız bu ayrımcılığa tepkimiz ortaktır. Bize yapılan ayrımcılığı maden işçisine yapıldığını düşünüyor, saygılar sunuyorum." dedi.