CHP Zonguldak'ta belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesi krize neden oldu. İl, ilçe, aday üçgeninde işler karışırken CHP Genel Merkezi'nden gelen yazıda belediye meclis üyelerinin önseçimle belirlenmesi tavsiye edildiği öğrenildi. 

Meclis üye listeleri belirlenme sürecinde CHP Genel Merkez'inden gelen yazıda;
"Parti Meclisimiz aldığı ilke kararı doğrultusunda, Belediye Meclis Üyeliği çift sıra 
adaylarının fermuar yöntemiyle örgüt denetiminde önseçimle belirlenmesi esas olmakla birlikte;
İl başkanlıklarımızın, ilgili ilçe örgütünün de görüşünü alarak 20 Ocak 2024 Cumartesi günü 
saat 12.00'ye kadar hangi seçim çevresinde, örgüt denetiminde önseçim talep edileceğini, 
örgüt denetiminde önsecim talep edilmiyorsa gerekçesini e-posta adresine veya faks 
numarasına göndermelerini rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz" deniyor.

Genel Merkez'in Belediye Meclis Üyeliği çift sıra adaylarının fermuar yöntemiyle örgüt denetiminde önseçimle belirlenmesini tavsiye ettiği anlaşılırken önseçim savunucularından bu konuda tek bir hamle gelmemesi şaşırtıcı bulundu. 

Aday belirlenirken önseçim savunuculuğu yapan, demokrasi nidaları atan CHP Zonguldak Belediye Başkan Adayı Tahsin Erdem, 'belediye meclis listeleri belirlenirken neden önseçim mücadelesi yapmadı' diye sorgulanıyor.

'Demokrasiyi kendilerine göre şekillendiriyorlar, işlerine geldiğinde tercih ediyorlar' yorumları yapılırken meclis üyelerinin belirlenmesinde üye adaylardan fahiş miktarlarda para toplandığı dedikoduları da gündeme bomba gibi düştü. 

MADENCİYLE BAYRAMLAŞTILAR MADENCİYLE BAYRAMLAŞTILAR

Zonguldak Belediye Başkan adayı belirlenirken önseçim talep eden CHP Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural'ın meclis üyesi adayı belirleme yöntemi olarak neden önseçim talep etmediğini, Genel Merkez'den gelen yazıya cevap olarak gönderdiği gerekçeyi ise kamuoyu merak ediyor.

Adayın önseçimle belirlendiği Zonguldak'ta meclis listesinin önseçime tabi tutulmaması, parti tabanında da rahatsızlığa neden oldu. 

Editör: Umut ŞEKERCİ