14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletvekili olabilmek için birçok isim AKP’den Zonguldak Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunurken, başvuruda bulunan isimler arasında en dikkat çeken isimse ne siyasi, ne ticari, ne de sosyal yaşamda Zonguldak insanı tarafından tanınmayan İslam Günay oldu.

Zonguldak’ın tanınmış iş adamlarından Yusuf Günay’ın oğlu olması münasebetiyle ve Ak Parti Genel Merkezi Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’den ‘aday adaylık başvurusunda bulun’ şeklinde teklif aldığı iddialarla son birkaç gündür adı duyulan İslam Günay AKP İl Başkanlığı’nda Milletvekili aday adaylığını açıkladı.

AKP kurulduğu günden beri partinin hiçbir biriminde görev almamış ve Zonguldak insanında karşılığı olmayan İslam Günay’ın aday adaylık açıklamasında bulunması parti tabanında rahatsızlığa neden olurken, ‘partinin yolunu bilmeyenlerin, Zonguldak’ta yaşamayan ve Zonguldak insanı tarafından tanınmayan isimlerin partimizin gücünden faydalanmak adına aday adaylığını kabul etmiyoruz’ şeklinde tepkilere neden olduğu öğrenildi.

İslam Günay, ilk defa ayak bastığı AKP İl Başkanlığı’nda yaptığı milletvekili aday adaylık açıklamasında; ‘’Ben Kilimli doğumluyum, bütün eğitim hayatım Kilimlide İş hayatım Zonguldak'ta geçmiştir. Önümüzde ki dönemlerde de yatırım bazlı nasıl çalışma yaparız diye yola çıktık. Sorunları çözebilmek için bir idealimiz var. Reisimiz ile beraber sorunları çözmek adına bir yola çıktık’ dedi.