İYİ Parti’nin 81 ilde kendi adaylarını çıkarma kararının görüşüleceği Genel İdare Kurulu toplantısını (GİK) gerçekleştirdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, "Yerel seçimlerde İYİ Parti 81 ilde kendi adaylarıyla gidecek" dedi.

İYİ Parti 81 il de kendi adayları ile seçime gireceğini açıkladı. Böylelikle Zonguldak Merkez başta olmak üzere ilçelerde İYİ Parti, CHP İle ittifak yapma kapılarını kapadı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Zorlu; Partimizin yerel seçim stratejisiyle ilgili değerlendirmeler yapmak üzere genel idare kurulumuzu topladık.

*Buna göre 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde Türkiye genelinde 81 il ve ilçelerinde partimizin kendi adaylarının, teşkilatlarımızın görüşlerinin yanı sıra; her seçim çevresinde aday adaylarımıza yönelik halkın eğilim ve tercihlerinin dikkate alınarak tespit edilmesine karar verilmiş olup, sürecin yönetiminde parti başkanlık divanımız yetkilendirilmiştir.

“İYİ PARTİ YEREL SEÇİMLERİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK BUNDAN EMİNİZ”

Zorlu, basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Zorlu, “Genel eğilim nedir? Özellikle İstanbul ve Ankara başlıkları gündemde. Ankara’da Mansur Yavaş desteklenecek mi? İstanbul’da İmamoğlu desteklenecek mi? Genel kanı neydi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

*Farklı açılardan değerlendirmeler oldu elbette ancak bu metin çok açık. Bahsettiğiniz tüm kişi ve tartışmalardan azade bir biçimde metni olduğu gibi okuduğumuzda her şey çok net.

*İYİ Parti yerel seçimlerin parlayan yıldızı olacak bundan eminiz. Birkaç arkadaşımızın görüş farklılıkları oldu. Yüksek ölçüde oy çokluğu diyebiliriz.

*Türkiye’nin bu ittifaklar mekanizmasıyla Türk milletinin bir kıskaç siyasetine alınmasına karşıyız. Biz bu yolculuğu Türk milletine hep birlikte onların sesiyle, onların desteğiyle yapacağımıza inanıyoruz.

*Şu anda odaklandığımız şey kendi adaylarımızı ülke genelinde belirleyerek milletimizin karşısına çıkabilmektir.

*Milletimizin İYİ Parti’ye destek vererek bu desteğini sürdürüp artırdığı ölçüde de göreceksiniz Türkiye’de bu kıskaç siyaseti son bulacak ve Türk milleti yeni bir yolculuğa çıkacaktır.

“SOMUT OLARAK GİK BU KONUDA YETKİLENDİRDİ”

*Olası ittifaklara için genel başkana görüşme ve ittifak kurma yetkisini GİK verdi mi?” sorusu üzerine Zorlu, “Başkanlık Divanımıza bu yetki verildi. Hatta birkaç il belediye başkan adayımızın tespit edilmesi söz konusu.

*Bunlarla ilgili sayın genel başkanımızın belki önümüzdeki günlerde bir açıklaması olabilir. Somut olarak Genel İdare Kurulumuz Başkanlık Divanımızı bu konuda yetkilendirdi.

*Zannediyorum önümüzdeki hafta veya önümüzdeki günlerde Başkanlık Divanımız da bu gündemle toplanabilir.

*28 Mayıs öncesinde de sürdürdüğümüz bir siyaset biçimi var. Halkımızın tercihini demokrasi ve şeffaflık ölçüsünde sandığa yansıtmaya çalıştık. İYİ Parti’nin siyasetteki ayırt edici yönlerinden birisi bu.

*Genel İdare Kurulumuz bizim nihai karar verme organımız ve gerçekten bu tartışmalı meselelerde Genel İdare Kurulu'nun görüşünü almadan asla hareket etmiyor. Bu partimizi daha güçlü kılan bir unsur.

*İkinci olarak; Başkanlık Divanımız. Burada icra makamı olarak aldığı bu yetkiyi elbette sayın genel başkanımız nezdinde hep birlikte yürütecektir” dedi.

“İtirazların yoğunlaştığı bağlam neydi?” diye sorulması üzerine ise Zorlu, şu yanıtı verdi:

“Toplantı esnasındaki bu diyalogların kendi içerisinde bir özgünlüğü bir mahremiyeti de var. Bunu açıklamaktan elbette çekinmiyoruz. 4 arkadaşımızın böyle bir görüşü oldu. Orada ifade edilen şeylerde bu okuduğum metinin tümüyle reddedilmesi anlamı taşımayan bazı unsurlarını bazı bölümlerini içeren bir farklı görüşün tavsiyesiydi.”