Kazaya ilişkin ilk değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, olayın incelenme süreçlerini, tüm yönleriyle ve hassasiyetle takip ettiklerini belirtirken, “Bölgede bariyerler olsaydı, elbette kaza böyle sonuçlanmayabilirdi” dedi. 

 

 Zonguldak ili sınırları içindeki oto korkuluk eksikliklerine defalarca dikkat çektiklerini, uzun uğraşlar sonrasında kaza riski yüksek bazı kısımlara bariyer koydurtabildikleri, ancak birçok kısımda halen hayati eksikliklerin devam ettiğini söyleyen Yavuzyılmaz, konuya ilişkin şunları söyledi:

 

“Dün meydana gelen elim kaza hepimizi derinden üzmüş durumdadır. Hepimizin aklında bu kazanın nasıl olduğu, neden kaynaklandığı soruları yatmakta. Olayın incelenme süreçlerini, tüm yönleriyle ve büyük bir hassasiyetle takip etmekteyiz. 

 

Servis aracının durumunu, ilgili yönetmeliklere uygunluklarını, sorumluların bir ihmalinin bulunup bulunmadığını tüm bu araştırmalarla ortaya çıkartılması gerekiyor.

 

Bölgede bariyerler olsaydı, elbette kaza böyle sonuçlanmayabilirdi. Gerek şehirlerarası yollarımızda gerekse Zonguldak ili sınırları içerisinde, özellikle kaza riski yüksek kısımlardaki oto korkuluk eksikliklerine defalarca Meclis gündemine taşıyarak bu hayati eksikliklere dikkat çektik. Uzun mücadelelerimizin ardından, Bülent Ecevit Üniversitesi kavşak bölgesine, Sapça Tüneli bölgesi gibi birçok noktaya bariyer konulmasını sağladıksa da uçurumlarının kenarından teğet geçen birçok bölgede halen yeterli önlemler yoksun. 

 

Son olarak 2021 yılı sonunda Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Tarım Bakanlığının sorumluluk alanlarına giren yollardaki oto korkuluk eksikliklerinin ne kadar olduğunu sormuştuk. 

 

Ulaştırma Bakanlığının sorumluluğu dâhilinde 1.270 km uzunluğunda yol bulunurken bunun sadece 188 kilometrelik bölümünde oto korkuluk bulunduğu, yanıtını almıştık. Aynı şekilde İçişleri Bakanlığınca verilen yanıtta, ilimiz sınırlar içinde 5.581 km uzunluğunda yol bulunduğu, bu yolun 40 km’lik kısmında oto korkuluk çalışmasının yapılarak tamamlandığı belirtilmişti. Tüm bu durumlar aslında nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olunduğunun resmiydi. 

 

Buradan bir kez daha kazada hayatını yitiren öğrencimize Allahtan rahmet, yaralı öğrencilerimize ise acil şifalar diliyor, kederli ailelerimiz başta olmak üzere halkımıza bir kez daha başsağlığı diyorum. Çok üzgünüm. Süreci titizlikle takip etmeye devam edeceğim.”