Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İletişim Fakültesi “Türkiye'de Dostane Çözüm Yöntemleri: Müzakere, Uzlaştırma, Arabuluculuk” paneli düzenledi.

Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Zonguldak Baro Başkanı Av. Türker Kapkaç, Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Halil İbrahim Adam, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Çeştepe, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Özölçer; müzakere, uzlaştırma ve arabuluculuk yöntemlerinin toplumsal sorunların çözümünde ve çatışmaların önlenmesinde etkin bir şekilde kullanıldığını belirterek bu alandaki çalışmaların artarak devam etmesinin büyük bir önem arz ettiğini dile getirdi.

İletişim Fakültesi öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. Hülya Demir Yaleze’nin moderatörlüğünü yaptığı panelde ASBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi ve arabuluculuk eğitici eğitmeni Doç. Dr. Hakan Karabacak, farklı coğrafyalardan ve alan ile bağlantılı çıkarımlar üreten oyun türlerinden örnek vererek müzakerenin taraflar arasındaki ilişkisini açıkladı. Uzman araştırmacı ve uzlaştırma eğitmeni Av. Arb. Uzl. Nazlı Özlem Atmaca uzlaştırmacılığın temel ilkeleri, uzman uzlaştırmacılık ve arabuluculuğun neyi ifade ettiğini belirterek Türkiye geneli uzlaşma sonuçları hakkında istatistiki bilgileri aktardı. Uzman arabulucuk ve arabuluculuk eğitmeni Av. Arb. Dursun Yassıkaya ise toplumsal güvenin sağlanmasının önemine değinerek Türk toplumunun arabuculuğun temel felsefesine uygun bir yapıda olduğunu belirtti.

Sunumların ardından soru-cevap kısmıyla devam eden panel, panelistlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Belediye, Üniversite ile Birlikte  SUYU Çalışıyor Belediye, Üniversite ile Birlikte SUYU Çalışıyor

Editör: Haber Merkezi