CHP Lideri Özgür Özel'in Zonguldak mitinginde söylediği sözlerin yankıları devam ediyor. Özel'in Zonguldak mitinginde söylediği toplumu ayrıştırıcı sözlere bir tepki de Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Kurucu Başkanı Birhan Şahin'den geldi. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Zonguldak mitinginde Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan'ı Güney'li diye ayrıştırarak, CHP Adayı Tahsin Erdem'i Kuzeyli ve Trabzon'lu olarak övmesinin ardından Zonguldak'ın her kesiminden tepkiler çığ gibi büyümüş ancak CHP kanadından ve CHP Zonguldak Belediye Başkan Adayı Tahsin Erdem'den herhangi bir özür gelmemişti. 

Yavuzyılmaz Sözcü'ye konuştu; 'Yasa değişikliğine 29 harf yetmedi' Yavuzyılmaz Sözcü'ye konuştu; 'Yasa değişikliğine 29 harf yetmedi'

BURANIN KUZEYLİSİ, GÜNEYLİSİ, DOĞUSU, BATISI OLMAZ!

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan'ın Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi'ni ziyaretinde tepkisini dile getiren Kurucu Başkan Birhan Şahin, "Burası sonradan oluşturulmuş ve kömür emekçilerinin kurduğu bir kent. Dolayısıyla buranın Kuzeylisi, Güneylisi, Doğusu, Batısı olmaz. Yani buraya kim emek verdiyse, burada kim kenti kurduysa buranın asıl sahipleri onlardır. Onun için bu tür mikro milliyetçilik dediğimiz, hemşehricilik, yörecilik gibi kavramların bu toplumda yani Zonguldak toplumunda çok da yeri olmadığına inanıyoruz" dedi.

Zonguldak Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Dr. Ömer Selim Alan, Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Alan'a, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıldız ve belediye meclis adayları da eşlik etti.

Alan ve ekibini, Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Başkanı Mehmet Kaplan, Kurucu Başkan Birhan Şahin ve Bahattin Arı karşıladı. 

Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Başkanı Mehmet Kaplan konuşmasında; “Kentimizin iyi hizmetler görmesini istiyoruz. Evet bizim toplum yapımız biraz böyle futbol takımı tutar gibi. Bunun da kırılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani tavsiyeye değil hizmete oy vermek gerektiğini düşünüyoruz ve buna göre hareket ettiğimizin de bilinmesini istiyorum” dedi.

Zonguldak Belediyesi Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Ömer Selim Alan, “Bizlere böyle sıcak bir karşılama yaptığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Burada olmaktan da son derece mutluyuz. İnşallah Zonguldak'ımız hizmet istiyor. Bizler de hizmet etmeye hazırız. Hizmetkar olmaya. canla, başla, gönülden hazırız. İnşallah bir beş yılda sizlerin oyuyla, destek istiyoruz” dedi.

ZONGULDAK TOPLUMUNDA YERİ YOK

Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Kurucu Başkan Birhan Şahin ise; "Zonguldak'a Türkiye'nin her bölgesinden insanlar gelmiş. Mesela biz taa Doğu'dan gelmiştik. Kimisi Trabzon'dan gelmiş, kimisi Almanya, Şişli, Kastamonu'dan gelen var, Bartın'dan gelen var.

Burası sonradan oluşturulmuş ve kömür emekçilerinin kurduğu bir kent. Dolayısıyla buranın Kuzeylisi, Güneylisi, Doğusu, Batısı olmaz. Yani buraya kim emek verdiyse, burada kim kenti kurduysa buranın asıl sahipleri onlardır. Onun için bu tür mikro milliyetçilik dediğimiz, hemşehricilik, yörecilik gibi kavramların bu toplumda yani Zonguldak toplumunda çok da yeri olmadığına inanıyoruz.

Bizlerin de inanç anlamında farklılıkları var. Ama yıllardır burada yaşayan Aleviler olarak bu derneğin kurucularından biriyim, herhangi bir sıkıntımız yok. Burası barış kenti. Burada öyle şuralısı, buralısı, şu inançlar, bu inanç hissetmedik.

CEM EVİ İSTİYORUZ

Türkiye'de Alevilerin en rahat yaşadığı yerlerden biri burasıdır. Tabii inanç anlamındaki bu farklılıklardan ötürü de, yaşamı boyunca camiye gitmeyen birinin cenazesinin camiden kaldırılması gibi bir tarz da en azından insan haklarıyla çok bağdaşan bir durum değil. Bütün kentlerde, belki 80 ilde vardır. Maalesef cem evinin eksikliği. Biz de bütün adaylara söylediğimiz gibi size de bu talebimizi iletiyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi