CHP Zonguldak Belediye Meclis Üye listesinin şekillemesinin ardından parti tabanından listeye tepkiler de çığ gibi büyümeye başladı.

MADENCİYLE BAYRAMLAŞTILAR MADENCİYLE BAYRAMLAŞTILAR

Özellikle listede kadın kotasının seçilemeyecek sıralarda uygulanması partili kadınların tepkisine neden oldu.

Listede partinin emektar kadınlarının yer almayışının yanı sıra partinin hiçbir yerinde olmayan Berran Aydan'ın listede yer alması bir diğer tepki sebebi oldu. 

Öte yandan belediye başkan adayının önseçim ile belirlendiği ilde meclis listesinin atama ile belirlenmesi tepkilerin boyutunu arttırdı. 

'İşlerine geldiğinde demokrasi uygulanıyor' söylemlerinin büyüdüğü Zonguldak'ta meclis listesine olan tepkinin CHP'nin seçim sonuçlarına yansıyacağı yorumları yapılıyor. 

Yapılan anketlerde Harun Akın birinci çıkmasına rağmen önseçim yapılmış ve 2.767 üyenin 700'ünün oyunu alan Tahsin Erdem önseçim birincisi çıkmış ve PM tarafından adaylığı onaylanmıştı. 

Seçim bütçesi olmadan, ele avuca sığar projesi sunmadan, mevcut yönetimi eleştirmekten öteye gidemeyen aday Tahsin Erdem'in Meclis listesinde olması için ısrar ettiği isimler her geçen gün kamuoyunu meşgul etmişti. 

Listede sıralamaya girmek isteyen adaylardan ise fahiş rakamlar istendiği bir diğer kamoyunu meşgul eden konu olmuştu.

Bugün şekillenen listede kadın kotasının yeterince uygulanmaması, kadınların seçilebilecek sıralarda yer almaması, meclis listelerinin önseçim yapılmayıp atama ile belirlenmesi tepkilerin çığ gibi büyümesine, parti tabanında pek çok kişinin küsmesine neden oldu. 

İşte o tepkilerden birkaçı; 

İşte Kamuoyuna yansıyan kesin olmayan CHP Meclis listesi;

Kontenjan:
1-Berran Aydan 
2-Şaban Yeten
3-Hürmet Kartal

Sıralaması kesin olmayan liste;

1-Fırat Birkan
2-Atınç Kayınova
3-Hakkı Güney
4-Adil Bahadır 
5-Metin Soydaş  
6-Kenan Ekiz 
7-Nuri Turpcu 
8-Süleyman Özdoğan 
9-Ferhat Günaydın
10-Okan Birinci
11-Yılmaz Güneş
12-Uğur Tan
13-Murat Dinç 
14-Hayrettin Göl
15-Şadan Çelikdal

Editör: Haber Merkezi