BAŞKAN BOZKURT: ÖZCAN ULUPINAR TARİH DE BİLMİYOR

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Özcan Ulupınar’ın tarih de bilmediğini belirterek, “Depremde yıkılan camiyi, ‘yıktılar yerine kaymakam evi yaptılar’ diye halkı kandırdı” dedi.

Eski anaokulu bölgesindeki Devrek Şemsi Paşa Camiinin 1944 yılında yaşanan Gerede-Çerkeş depreminde yıkıldığını belirten Başkan Bozkurt, “Özcan her şeyde olduğu gibi, camiyi yıktılar yalanına sığındı. 1 Şubat 1944 tarihinde, sabah saat 06.23’de 7.4 şiddetinde deprem meydana gelmiş, başta Gerede olmak üzere, Bolu’nun bütün ilçelerinde, Ankara’nın bir bölümünde, Zonguldak ve Çankırı’da şiddetli bir biçimde hissedilmiştir.

ULUPINAR, “HALKIMIZLA HER ZAMAN İÇ İÇEYİZ” ULUPINAR, “HALKIMIZLA HER ZAMAN İÇ İÇEYİZ”

Bu depremde Allah rahmet eylesin, toplam 4 bin 270 insanımız yaşamını yitirdi. Zonguldak’ta bu depremden en çok etkilenen illerin başında yer aldı. Depremde Zonguldak’ta 330 kişi öldü, 371 kişi yaralandı, 1072 ev yıkılırken, 640 ev ağır ve orta hasar aldı. Devrek’te de evlerin çoğunun yıkıldığı, halkın geçim sıkıntısı baş gösterdiği bu depremde Özcan’ın bahsettiği cami de yıkılanlar arasındaydı. İşin gerçeği bu olduğu halde, Özcan’ın ‘O camiyi yıktılar, kaymakam evi yaptılar, çok eskiden 50’li yıllarda’ demesi halkı kandırmaya yöneliktir. Matematikten sonra tarihi de bilmediğini gösteriyor.” dedi.

“1944 tarihinde depremde yıkılan camiyi, ‘yıkıp kaymakam evi yaptılar’ diyerek yalanlarına bir yalan daha ekleyen siyasetçiden başkan olmaz” ifadelerini kullanan Başkan Çetin Bozkurt, “Kaymakam evi 1934’te yapılmış, deprem 1944’te olmuş. Özcan, depremin yıktığı camiyi neredeyse, utanmasa CHP yıktı diyecek. Ama yanılıyor. ‘1950’li yıllar’ diyor, kafası karışık. 50’li yıllarda iktidarda Menderes var. Menderes dönemine de aklınca gönderme yapıyor. Tarihi bu kadar biliyor anlayacağınız. Çünkü yalan ve iftirayı kendine şiar edinmiş bir kişilikten başka ne beklenir” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi