Çay üreticilerinin haklı tepkilerini duyan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, çay üreticilerinin seslerini daha güçlü duyurmak için 02 Haziran Pazar Günü Saat 13.30 ‘da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda çay üreticileri ile bir araya gelecek ve çay üreticilerinin tepkilerine ses olacak. Taleplerini dile getirecek.

CHP Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural, konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Kız çocuklarımızın karşına asker dikmek ne demektir? Kız çocuklarımızın karşına asker dikmek ne demektir?

"Çay bölgenin ekmeğidir, geçim kaynağıdır. Bu nedenle;
Yaş Çay alım fiyatının açıklanmasının ardından çay üreticileri meydanlarda, çay fabrikaları önünde, çay tarlalarında tepkilerini gösterdiler. Alanlarda basın açıklamaları yapan üreticilerimiz “AÇIKLANAN YAŞ ALIM FİYATINI KABUL ETMEDİKLERİNİ REDDETTİKLERİNİ SÖYLEDİLER.
KRİZ VAR PARA YOK DİYENLERE DE SARAYI KAPATIN ÇAY ÜRETİCİSİNİN HAKKINI VERİN DEDİLER.
ÇAY ÜRETİCİSİ SADAKA İSTEMİYOR HAKKINI İSTİYOR. ÇAY ÜRETİCİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR.GEÇİNMEK İSTİYOR AÇ KALMAK İSTEMİYOR.
Çay üreticisi Yaş Çay alım fiyatının en az 25 TL olmasını istiyor.
Organik tarımla uğraşan üreticiler haklarını istiyor. Mevsimlik çalışan işçiler kadro istiyor.
Ekmek fiyatlarının son bir yılda % 150 arttığı, Kuru Çay Fiyatlarının % 224 arttığı , Nisan Enflasyonunun % 68 olduğu ve aşırı yüksek enflasyonun olduğu bir dönemde Yaş Çay alım fiyatlarının % 54,5 artması kabul edilemez. 
Çay üreticisi 1 kilo çay satıyor , 1 Bardak çay içemiyor. Bir kilo çay satıyor 1 ekmek alamıyor. Çay toplama Maliyetini düşürürseniz Çay üreticisinin 1 ekmek alabilmesi için 1.5 kilo çay satması gerekiyor.
Çay Üreticisinin bilinçli bir şekilde yoksullaştırılmasına ve mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Bunu engellemek için mücadelemizi sürdüreceğiz.
Çay Türkiye Cumhuriyetinin bir projesidir. Cumhuriyetin ürünüdür. Milli ve stratejik bir üründür. 
Genel Başkanımız Özgür ÖZEL’in dediği gibi Bıçak Çay üreticisinin Kemiğine dayandı. Çay üreticilerinin haklı tepkilerini duyan Genel Başkanımız Çay üreticilerinin seslerini daha güçlü duyurmak için 02 Haziran Pazar Günü Saat 13.30 ‘da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Çay üreticileri ile bir araya gelecek ve Çay Üreticilerinin tepkilerine ses olacak. Taleplerini dile getirecek. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." dedi.

Editör: Haber Merkezi