Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, TRT Radyo 1'in büyük ilgi gören programı Gün Ötesi’nin konuğu oldu.


Üniversitenin tarihçesi, başarıları ve sunduğu olanaklar hakkında bilgi veren Rektör Özölçer, ZBEÜ'nün sadece Zonguldak ve Batı Karadeniz'in değil, Türkiye'nin de önemli akademik merkezlerinden biri olduğunu vurguladı.

Rektör Özölçer programda, ZBEÜ’nün 1924 yılında Maden Mühendislik Mektebi olarak kurulmasından bugüne uzanan yolculuğunu anlattı. Üniversitenin, 1992'de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi adını alarak bağımsız bir kimlik kazandığını, 2012'de Bülent Ecevit Üniversitesi ve 2018'de Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi adını aldığını belirtti. Bugün, ZBEÜ'nün 12 kampüste 15 fakülte, 1 devlet konservatuarı, 4 yüksekokul, 3 enstitü, 36 uygulama ve araştırma merkezi ve 8 meslek yüksekokuluyla geniş bir eğitim yelpazesi sunduğunu ifade etti.


ZBEÜ’nün yaklaşık 33.500 öğrencisiyle, eğitimde uluslararası bir perspektif sunduğunu dile getiren Rektör Özölçer, öğrencilerinin %10'unu 82 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerin oluşturduğunu belirtti. Üniversitenin sunduğu kapsamlı eğitim ve araştırma olanaklarının, ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atmasını sağladığının altını çizen Rektör Özölçer, özellikle uzay ve havacılık alanında elde edilen başarıların, ZBEÜ’nün inovasyon ve araştırma kapasitesini gözler önüne serdiğini vurguladı.


Türkiye Cumhuriyetinin ilk üniversitesi olma nişanesini taşıyan ZBEÜ’nün 100. yılını kutlamaktan duydukları gururu dile getiren Rektör Özölçer, Üniversitenin sadece Zonguldak ve Batı Karadeniz’de değil, ulusal ve uluslararası akademik camiada da adından sıkça söz ettiren bir kurum haline geldiğini söyledi.


Rektör Özölçer, üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Farabi Ar-Ge & İnovasyon Proje Pazarı'nın dokuzuncusu hakkında da bilgi verdi. Etkinliğin bilimsel araştırmalar ve yenilikçi fikirlerin sergilendiği önemli bir platform olduğunu belirterek, "Bu etkinlik, üniversitemizin ve ülkemizin araştırma ve geliştirme kapasitesini artırmayı hedeflerken, akademi ve sanayi arasındaki iş birliğini de güçlendirmeyi amaçlıyor" dedi.

MADENCİYLE BAYRAMLAŞTILAR MADENCİYLE BAYRAMLAŞTILAR


Programın sonunda Rektör Özölçer, TRT Radyo 1 ekibine kendisini ağırladıkları için teşekkürlerini sundu.

Editör: Haber Merkezi