CHP Kozlu İlçe Başkanı Merve Arslan Kozlu'da 32 yıl önce yaşanan grizu faciası sonucu hayatını kaybeden 263 maden şehidini andı.

Harun Akın'dan Altuğ Dökmeci'ye Ziyaret Harun Akın'dan Altuğ Dökmeci'ye Ziyaret

Arslan anma mesajında şu ifadelere yer verdi;  

"Bugün, 3 Mart 1992'de Kozlu'da 32 yıl önce yaşanan grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 263 maden şehidini anıyoruz. Bu acı olay, sadece bir maden kazası değil, aynı zamanda bir ulusal trajedidir. Kaybettiğimiz her bir maden işçisi, bir ailenin, bir toplumun ve bir ülkenin kaybıdır.

Bu acı hatırayı canlı tutmak, sadece kaybettiğimiz insanları anmakla kalmaz, aynı zamanda benzer trajedilerin tekrarlanmasını önlemek için bir çağrı niteliği taşır. Maden kazalarını önlemek için, işçi sağlığı ve güvenliği standartlarına kesintisiz bir şekilde uyulması, teknolojinin güvenlik açısından kullanılması ve denetim mekanizmalarının etkin bir şekilde işlemesi hayati önem taşımaktadır.

Bugün, maden şehitlerimizi anarken, gelecekteki kazaları önlemek için bir araya gelme ve harekete geçme zamanıdır. Her bir maden işçisinin sağlığı ve güvenliği için mücadele etmeli, onların yaşamlarını riske atmamalı ve çalışma koşullarını iyileştirmek için elbirliğiyle çaba göstermeliyiz.

Unutmayalım ki, maden şehitlerimizin anısını yaşatmak, onların fedakarlıklarını takdir etmek ve gelecek nesilleri benzer acılardan korumak için bir sorumluluğumuz var. Bugün, onları anma ve maden kazalarını önleme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz" dedi.