Beldede yapılan anket araştırmalarına göre seçim yarışını önde götüren Zonguldak'ın Karaman Belde Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Servet Üstün, beldede yaptığı hizmetler ve yapacağı projelerle alakalı Kariyer Medya'ya açıklamada bulundu. 

*** Bu topraklarda doğduk, bu topraklarda büyüdük.

*** Gelirin darlığına rağmen 84 bin metrekare parke döşedik.

*** 112 ve Jandarma Noktasını Karaman'a kazandırdık.

*** Ücretsiz cenaze hizmetini Karaman'a kazandırdık.

*** Sentetik Çim Sahamızı halkımızın hizmetine sunduk.

*** TOKİ için arazi tahsisini yaptık ve proje başladı.

*** 144 Dairelik Toplu Konut yapıyoruz.

*** 1000 Metrekare Kapalı Pazaryeri yapıyoruz.

*** Sanayi Sitesi için arsamız ve projemiz hazır.

*** İktidarın ve hayırseverlerimizin desteğiyle Camimizi hizmete sunduk.

*** Dere kenarına dinlenme ve spor alanları yapıyoruz. 

*** Ahşap binalardan oluşan 10 dükkanlık projeyi bitirdik. 

KALP KIRMADAN SEÇİM ALDIK

Karaman Beldesi'nde doğup büyüdüğünü ve bu topraklardan hiç ayrılmadığı belirten Üstün, 

"Bu topraklarda doğduk, büyüdük. 25 Mart 1978 Karaman Beldesi Kadı Mahallesi'nde doğdum. O zamanlar belde değil, Karamanlılar Köyü idi. İlkokul ve Ortaokulu kendi köyümde okudum. Sonra Makine Teknik Lisesi'ni bitirdim. Sonrasında ticarete atılım. Aradan geçen zaman sonrasında siyasete girdim. 
Beldemizde yapmamız gereken bazı hizmetleri siyasi parti çatısı altında beldemizde uygulamayı hedefledim. 2009- 2019 seçimlerinde aday oldum. 
2014 yılında aday olmamıştım. Geçtiğimiz seçimlerde insanların kırmadan, dökmeden, kalplerini kazanarak, seçim arenasında bazı hizmetlerimizi anlatarak, 31 Mart 2019 seçimleri sonrası belediye başkanı olmayı Mevlam nasip eyledi" dedi.

BELDEMİZE HİZMET EDEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

2 yıl süren pandemi sürecine rağmen verdiği sözleri yerine getirmek için yoğun bir çaba sarf ettiğinin altını çizen Üstün, "Mazbatamızı aldıktan sonra bir yıl kadar bir zaman içerisinde hayırlı olsun, tanışma ziyaretleriyle zaman harcarken bu zamanın akabinde bir yıl sonra pandemi patlak verdi. 2 yıl kadar bir zaman süreci içerisinde dünyada global bir hastalık olan Koronavirüs nedeniyle bizler de bu süreçten olumsuz yönde etkilendik. 

Belediyemiz 1999 yılında kurucu başkanımız Yusuf Alboğa tarafından kuruldu. Sonrasında 2019 yılına kadar hizmet yapmış bir belediyeydi. Bizim göreve geldiğimizde 20 yıllık bir belediyeydi. 20 yıllık süreç içerisinde kim, hangi siyasi görüşte olursa olsun beldemizde bir taş üstüne taş koymak isteyenlerden Allah razı olsun. Bizler de bu dönem içinde ihtiyacımız olan bazı hizmetlerin beldemize gelmesi için 
gayret gösterdik. Allah'ın izniyle 2019'da bu hizmetleri yapmak için göreve geldiğimizde  bizden önce beldemizde yapılmış olan; belediye konutları, belediye hizmet binası, belediye araç parkuru, beldenin içindeki büyük bir camii projesinde emek vermiş tüm geçmiş dönem belediye başkanı ağabeylerime 
yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. O zaman da teşekkür ettiğim gibi" dedi.  

BAZI MAHALLELERDE SU ALT YAPISI YOKTU

Üstün yapılan çalışmalarla alakalı şu bilgileri aktardı; 

"Pandemi süreci içerisinde, 2 yıl boyunca, insanlarımız evden çıkamaz iken bazı hizmetleri yapmaya çalıştık. Bazı yerlerde itfaiye ile su taşınırdı. Belediyenin su altyapı hizmet işi yoktu. Biz bu mahallemize bu hizmeti getirmek için gayret gösterdik. 

84 BİN METREKARE PARKE DÖŞEDİK
Göreve geldiğimiz 2019 yılından bugüne kadar 84 bin metrekare kilitli parke, begonit parke döşedik. Halkın tamamının kullanabildiği alanlara ötelemeden, ayrıştırmadan hizmet etmeye çalıştık. 84 bin metrekare parke bugünün fiyatlarıyla 30-35 milyon TL civarında bir para eder. Dolayısıyla 60 aylık dönemimizde belediyemizin İller Bankası'ndan nüfusa göre aldığı para 36 milyon TL. Biz zaten 36 milyon TL civarlarında kilitli parke, begonit parke döşemişiz. 

Beldemizde 84 bin metrekare parke yaparken önce halkın tamamının kullanabileceği alanları ve bazı engelli vatandaşlarımızın evlerine ambülansların ve kurum araçlarının hızlı bir şekilde giriş çıkışlarını sağlamak için geniş ve kilitli parke yapımında gayret gösterdik. 
Halkımızın tamamının kullanabileceği, gelecek seçimler için değil, gelecek nesillerin kullanabileceği alanlar yapmak istedik. Şu anki seçimlerde biz bu ayrıştırmadan yaptığımız hizmetlerin faydalarını görebiliyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde muhalif tarafların destekçileri bugün Allah'ın izniyle yaptıklarımızı gördü. Bunlardan dolayı arkamızdalar. 

112 AMBÜLANS NOKTASI KURDUK

Beldemizde 112 ambülans noktası kurma yolunda çalışmalar yaptık. Alan tahsisi yaptık. Tahsis ettiğimiz bu alanda şu anda 7/24 hizmet veriliyor. Hatta 5 dakikada gelinebilecek bir konuma getirmeye çalıştık. 

CENAZE HİZMETLERİ OLUŞUMUNU SAĞLADIK

Pandemi döneminde nüfusumuz yaşlı ve emekli kesim olduğundan dolayı çok ihtiyaç duyduğumuz bir cenaze hizmetleri oluşumu doğdu. Bu da bizim projelerimizde vardı. Cenazemiz olduğunda farklı beldelerden cenaze araç tahsisi noktasında telefon trafikleri yaşanıyordu. Bu sorunu çözdük. Cenaze olduğu an itibariyle gerekli tüm maddi manevi hizmetleri halkımıza sunmaya çalıştık. 2019- 2024 bu tarih kadar ölüm sayımız 123. Hiçbir cenazemizden bir bedel alınmaksızın bu hizmetleri yerine getirdik.  
Keller Köyü, Hacıali Köyü, Çukurören Köyü, Eceler Köyü, Osmanlı Köyü gibi komşu köylerimize de hizmet etmeye çalıştık. 

ASAYİŞ NOKTASINI TEKRAR KURDUK

Beldemizde güvenlik için; eskiden var olup da bir önceki dönemde kapattırılan asayiş noktasının beldemize alınmasını istedik ve çalışmalarımızı yaptık. Alay Komutanımızın da talimatı ve talebiyle, bizim de talebimizle asayiş noktası kuruldu. 

SENTETİK ÇİM SAHAYI BİTİRDİK

Geçmiş dönemlerde beldemizde özverili bir çalışma yapmaya çalışan belediye başkanımızın sentetik çim saha girişimleri sonucunda çok atıl bir pozisyonda bekleyen, tabiri caizse samanlık gibi kalmış olan, tribünleri, soyunma odaları, duşları, oyuncularımızın, hakemlerimizin ve hocalarımızın bekleme alanı komple sanki ahır pozisyonunda kalmış durumdaydı. Bize bu bir zulüm geliyordu, bir utanç geliyordu. Bir yıl önce bunları da bitirdik. 

TOKİ İÇİN ARAZİ TAHSİSİ YAPTIK VE PROJE BAŞLADI

Kalaycı 5 yıldır Karaman'a gelmedi, seçim yaklaştı Karaman sevdalısı kesildi. Kalaycı 5 yıldır Karaman'a gelmedi, seçim yaklaştı Karaman sevdalısı kesildi.

Bu hizmetleri yaparken bizim seçimlerde taahhüt ettiğimiz bir konu daha vardı. TOKİ konusu. Karaman Beldesi 2000 nüfuslu, Milli Emlak arazilerinin az olduğu bir belde. Vatandaş arazilerimizin de çok müşterekli tapular olduğundan dolayı arazi oluşumlarımız sıkıntıda. Belediyemiz uhdesinde, kendi imar planlarından, kendine düzenlenen ortaklık paydalarından bir arazi edinme çalışmaları da bundan dolayı cevap veremiyordu. Çok müterekli tapular bizim için bir sıkıntıydı. Beldemizde pandemi dönemi çalışmalarımız neticesinde, pandemi geçtikten bir yıl sonra ihalesi yapılan TOKİ konutlarımızın temelleri şu an atılmış durumda. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 500 gün süreyle başlatılmış olan TOKİ projemiz 
2024 sonu- 2025 Mart ayı gibi kuradan çıkan isimlere teslim edilecek. 

144 DAİRELİK BELEDİYE KONUTLARI PROJESİ HAZIR
Beldemizde yeni bir arsa oluşumu, bu arsa oluşumu sonrasında 72+72=144 dairelik projemiz hazırlandı, 
arazilerin tapusu belediyemizin uhdesine geçirildi ve şu an yeni bir ihale, yeni bir çalışmayla,
önümüzdeki 6.-7.-8.-9. aylarda sürekli yeni projeler yeni temeller ile belediyemizin gücüne güç katacağız.

BOŞA AKAN SULARA ÇEŞMELER YAPTIK

Beldemiz köylükten yeni çıkmış bir belde. 25 yıllık bir belde. Beldemizin kendi arazilerinde boşa akmakta olan kaynak sularına, yol kenarlarına, halkımızın da yardımlarıyla 40-50 tonluk çeşmeler yapmaya çalıştık. Bu çeşmelerden boşa akan suları camilere ve belediyenin su depolarına taşıma sistemiyle 
kendi cazibesiyle akması şeklinde bir sistem kurduk. Her yıl bir çeşmeden 500 ton su alsak yapmış olduğumuz sistemle 3000-4000 ton suyu boşa akmaktan kurtarmış oluyoruz. Bu da bizim halkımıza sunduğumuz ufak hizmetleren biridir. 

AHŞAP BİNALARDAN OLUŞAN 10 DÜKKAN 

Beldemizin Zonguldak-Çaycuma-Devrek istikametine giderken giriş sağında olan, atıl bir pozisyonda bekleyen park alanımızda begonit parke çalışması ve tesviye çalışması yaparak buraya ahşap binalardan 10 dükkanlık bir projemiz oluştu. Şu an insanlarımızın orada ailece oturup mola verebileceği bir alan meydana geldi. 

DERE KENARINA DİNLENME VE SPOR ALANLARI

Geçmiş dönemde rekreasyon çalışması altında, dere ıslah çalışmasının kenarındaki alanlarımızda dolgu, tesfiye, altyapı işlemlerimiz bitmiştir. Önümüzdeki yıl içinde parke çalışmaları yapılıp dere kenarında dinlenme ve spor alanlarımızı halkımızın hizmetine sunacağız. 
Belediyemizde hem ekonomiyi hem zamanı dengede tutmak için planlı ve programlı çalışmaya özen gösteriyoruz. 

1000 METREKARE KAPALI PAZARYERİ YAPIYORUZ

Altyapısını bitirdiğimiz pazaryeri alanı projemiz var. Halkımız bunu merakla bekliyor. Esnafımız da şunu bekliyor; Hem merkeze yakın olsun hem kurumlara yakın olsun hem araç park sıkıntısı olmasın. Herkesin bundan memnun olacağı bir alan olsun. Dolayısıyla bunu merkezi bir alanda bulmak için bir zaman harcadık. Şu andaki Sağlık Ocağı'mızın altında, 4000 metrekarelik alanda, 1000 metrekareye
yakın kapalı pazaryeri projemizin arazisinin tapuları alınmış, projesi çizilmiş durumda. Belediyenin toplu konutlarıyla beraber, oradan kazanacağımız maddi imkanla ihaleleri aynı anda yapılacak.

2024-2025 PROJE ÇAĞIMIZ OLACAK

2024-2025 tam bir proje çağımız olacak, tam bir çalışma çağımız olacak. Keser sesinden durulmayan, iş hacminin yüksek olduğu, küçük esnafımızın da, bakkalımızın, manavımızın, kasabımızın kazanabileceği projelerin hızlanma süreci içine girmekteyiz. 
Göreve geldiğimizde bunları  yıl içinde tamamlamayı hedeflemiştik fakat 2 yıl pandemi dönemi bizleri biraz da olsa mola vermeye maruz bıraktı. 

Biz, partimizle de şahsımızla da buraya güç katmaya, bu topraklara doğalgazı getirip insanların yaşam kent alanlarının çoğalabileceği alanlar meydana getirmeye çalıştık. 

İKTİDAR VE HAYIRSEVER VATANDAŞLARIN DESTEĞİ İLE CAMİMİZİ TAMAMLADIK

Karşımızda görmüş olduğumuz bir camimiz var. Yaklaşık 13-14 yıldır inşaat alanı içindeydi. Bizden önceki başkanlara, yönetimlere ve icra makamındaki arkadaşlara teşekkür ettiğim gibi o andaki durumdan şu anki duruma getirenler de biziz. Geçtiğimiz zamanlarda Uzunmehmet Camii'nin temel atma töreninde dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum'un da bize o zamanın parasıyla 500 bin TL aktardı. O zamanın 500 bin TL'si bugün yaklaşık 2,5 Milyon TL gibi bir bedele tekamül ediyor. Biz bu bedelin tamamını çalışması devam eden camimize aktardık. Bu da iktidarın gücüdür. 5-10 lira toplamayla bu işler malesef olmuyor. 
Camimize gönülden destek veren yurt içi ve yurt dışındaki hayırsever abilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Beldemizi boş bırakmadılar. Camimize destek verdiler. Beldemizeki kamunun ihtiyaçlarını karşılama hususunda ortak kullanım alanlarına yardımcı da oldular. İsimleri saymakla bitmez. 

SANAYİ SİTESİ İÇİN ARSANIN TAPUSUNU ALDIK

Bir tane sanayi sitesi kurulumunun sözünü vermiştik. Bunun için bir arsa gerekliydi. Bu arsanın tapusunu aldık. Projesini çizdirdik. Her şeyi tamam. Bedelleri ödendi. Dün belediyenin üstünde tapusu olmayan arsanın bugün belediyenin üstünde tapusu var. İmarında da orası küçük sanayi sitesi şeklinde yazıyor. 

İKTİDAR GÜCÜ İLE YAPACAĞIMIZ PROJELER VAR
Verdiğimiz sözlerin çalışmalarını zaman zaman gerekli yerlerde paylaştık. Halkımıza tekrar duyuruyorum; Bizim verdiğimiz sözlerde geri vites yok. Çalışmalarımız çoğalarak devam edecek. İktidar Partisinde bazı projelerimiz var. Karaman için elzem ihtiyaç noktasında olan projelerdir. Şahsımla alakası olmayan, halkımızın tamamına, AK Parti konjektöründe beldemize yapılabilecek hizmetler var. Şu an belediyemizin 650 bin İller Bankası geliri var. Bir milyon küsür gideri var. Geçmişte de göreve geldiğimde böyleydi. Arada uçurum vardı. Bu haldeyken 35 milyon maliyeti olan 84 bin metrekare parke yaptık. Teşekkür ediyorum, desteklerinizi bekliyorum" dedi.  

ÜSTÜN'ÜN KONUŞMALARINI İZLEMEK İÇİN ALTTA Kİ VİDEOYA TIKLAYINIZ.