Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Zonguldak Milletvekili ve 28. Dönem Genel Seçimlerinin 1. sıra Zonguldak Milletvekili adayı Deniz Yavuzyılmaz, bugünkü seçim çalışmaları kapsamında Klimli’nin belde ve köylerini ziyaret ediyor. 

Çalışmalarına ilkin Gelik Beldesinde başlayan Yavuzyılmaz’a, CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, CHP Gelik Belde Başkanı Mehmet Caymaz, ilçe yöneticileri ve Saadet Partisi Belde Yöneticileri eşlik ederken, Yavuzyılmaz’ın Gelik’in ardından Türkali ve çevre köylere ziyaretler geçekleştireceği öğrenildi.

Gelik’te esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek taleplerini dinleyen Yavuzyılmaz ziyretlerinin ardından yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘Zonguldak’a varlık içinde yokluk çektirdiler’

“1980’li yıllarda 20 binin üstünde nüfusu bulunan Gelik Beldesi bugün o eski günlerini mumla arıyor. Yakında nüfusu binin altına düşecek olan beldede insanlarımız kaçak ocaklarda, işsizlik, açlık ve ölüm üçgenine sıkıştırılmış durumda. Binlerce madencinin varlığıyla ekonomiye can verdiği belde yıllardır uygulanan yanlış politikaların kurbanı. Bu şehrin topraklarının altında 1,5 milyar tonun üzerinde kömür rezervi bulunuyor. Yıllarıdr Zonguldak’a varlık içinde yokluk çektirdiler. 

'Yeraltında zenginlik yerüstünde yoksulluk çelişkisini bitireceğiz’

Bir tarafta 150 milyar dolarlık kömür rezervi bulunan Zonguldak, diğer yanda her yıl 5 milyar dolarlık kömür ithal eden Türkiye. İthalat yüzünden yıllar içinde işçi sayısı yüzde 80 azalan Zonguldak. Türkiye Taşkömürü Kurumunu (TTK) yıllardır çalışıyoruz. Ben Mecliste TTK’yı denetleyen komisyonun üyesiyim. Bu nedenle kurumu kendi vücudumdan bile iyi tanıyorum. Bizim iktidarımızda TTK’ya kademeli olarak 5.000 işçi alacağız. Yeraltında zenginlik yerüstünde yoksulluk çelişkisini bizler bitireceğiz”