Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Şiir ve Müzik Dinletisi” düzenlendi.

    Şiirlerinde Zonguldak’ı konu eden; Ceyhun Atuf Kansu, Nazım Hikmet, Mithat Yaban, Mehmet Başaran, Hasan Hüseyin Korkmazgil,Orhan Veli, İ. Behçet Kalaycı, Rüştü Onur, Muzaffer Tayyip Uslu, Müfide Güzin Anadol, İlhan Berk, Turgut Uyar ve Mustafa Eyriboyun gibi şairler anıldı, şair ve yazarlar Gülden Işık, Selma Aydın, İbrahim Tığ, Muharrem Akman, Şükran Balekoğlu Yamak, Gülşah Kılıç ve Damla Baki tarafından bu şairlerin şiirlerinden örnekler sunuldu. İbrahim Tığ, genç ölümlü şairlerden Kemal Uluser’in Rüştü Onur’un ölümü nedeniyle Muzaffer Tayyip Uslu’ya yazdığı mektubu okudu.

    Etkinlikte Madenci korosu Zonguldak Türkülerini, Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğrencileri de birbirinden güzel eserler seslendirdi.

    İl Kültür ve Turizm Müdürü Taner Dursun da yaptığı konuşmada, Türk edebiyatına katkı koyan ve ebediyete göç etmiş şairleri anmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Toplumların gelişmesinde, kültür ve sanatın gelecek kuşaklara aktarılmasında şair ve yazarlarımız büyük bir önem arzediyor. İşte bizlerde Zonguldak’ımızı konu edinen şairlerimizin şiirlerinden oluşan böyle bir etkinlik düzenledik, onları hem saygıyla andık hemde onların eserlerini bir kez daha hatırlamış olduk. Etkinliğimize katılarak bize destek veren Zonguldaklı şairlerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

    Geceye, Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erol Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Ferhat Günaydın, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Taner Dursun, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Belediye Kültür Merkezi Müdürü Kürşat Coşgun ve vatandaşlar katıldı.

Kapuz'daki Silahlı Kavganın Zanlısı Yakalandı Kapuz'daki Silahlı Kavganın Zanlısı Yakalandı

Editör: Haber Merkezi