CHP Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural, Gebze'de bir lisede mezuniyet töreninde yaşanan elbise olayı ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Madencinin ayak sesleri hükümet yetkililerinin kulaklarında çınlamıştır! Madencinin ayak sesleri hükümet yetkililerinin kulaklarında çınlamıştır!

Dural açıklamasında; 

"Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde öğrenciler için okul yönetimi tarafından bahçede mezuniyet töreni düzenlendi.
Tören öncesi, okulun oluşturduğu 'Mezuniyet Komisyonu' tarafından velilere, 'Veli izin onay formu' gönderildi. 

Formda, 'Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon kolsuz gömlek ve tişört giyemez, siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz) ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.
Mezuniyet töreni öncesi bazı kız öğrenciler kıyafetleri yönetmeliğe uygun olmadığı gerekçesiyle törene alınmadı, okul kapısı önünde bekletildi. Veliler ve okul yönetimi arasında yaşanan tartışma sonunda jandarma ekipleri okula sevk edildi.
Yaplan bu uygulama anayasanın 2.maddesinde tarif edilen laiklik ilkesine aykırıdır.
Yaşanan olay toplumsal barışa hizmet etmeyeceği gibi yıllardır kadının kıyafeti üzerinden yürütülen anlamsız tartışma ve uygulamalara bir yenisi daha eklenmiştir.
Kız çocuklarımıza yaşatılan bu ağır tramvanın çocuklarımızın üzerinde yaratacağı etki hiç düşünülmemiştir.
Kız çocuklarımızın karşına asker dikmek ne demektir?
Yapılanlar Cumhuriyet'in 100’üncü yılını kutlayan laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir uygulamadır.
Bu çağda bu kafayı anlamıyor,reddediyor, kınıyoruz.
Toplumun bütün kesimlerini bu tarz uygulamalara tepki koymaya davet ediyoruz.
Sorumlular için gerekli soruşturmanın biran önce başlatılmasını istiyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi