31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri sonrası Zonguldak'ta CHP'nin elde ettiği büyük başarı sonrası il başkanlığında basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul ve Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural seçim sürecini değerlendirdi. 

TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz yaptığı açıklamada; "2024 yılı yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi olarak Zonguldak'ta tarihi bir başarıya imza attık. Zonguldak'ta Merkez ilçe dahil 8 ilçenin 6'sını Cumhuriyet Halk Partisi kazanmıştır. 2 ilçede az farkla ikinci olduk. İki beldede de seçim kuruluna yaptığımız itirazlar var. Nebioğlu ve Elvanpazarcık Beldeleri'nde de sandıkların yeniden sayılmasıyla birlikte bu belediyelerin de Cumhuriyet Halk Partili olmasını umut ediyoruz.

Afişin Arkasına Saklanıyorlar, Borç Kendi Dönemlerinden Katlanarak Geldi! Afişin Arkasına Saklanıyorlar, Borç Kendi Dönemlerinden Katlanarak Geldi!

EN YÜKSEK OYU ALAN 6'NCI İL OLDUK

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kazandığı Büyükşehir ve il belediyeleri arasında Zonguldak en yüksek oyu alan 6'ncı il olmuştur. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 1 Nisan 1924 tarihinde ilk il olarak Zonguldak'ı ilan etmesinin üzerinden tam 100 yıl geçti ve yine 1 Nisan'da 1 Nisan 2024 yılında Atatürkçü Düşünce Zonguldak'a bir imza daha attı. İl genelinde en yüksek oyu Cumhuriyet Halk Partisi alarak bu alanda da birinci olmuştur. Toplam 12 belediye kazanarak en yüksek belediye sayısı olan parti yine Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur. Kazandığınız belediyelerin tümünde belediye meclis üyesi çoğunluğu CHP’dedir.

İKTİDAR YOLU AÇILMIŞTIR

Başarının sırrını şöyle özetleyebiliriz. Örgütümüz tam bir koordine içinde çalıştı. Anket yaptık, ön seçim yaptık, adaylarımızı aylar öncesinden belirledik, ekip olarak çalıştık ve tarihi bir başarıya imza attık. Bu başarının kazanılmasında CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e, PM üyelerine, can dostum İl Başkanıma, can dostum Milletvekili arkadaşıma, ilçe başkanlarımıza, gençlik kolları başkanımıza ayrı bir teşekkür, atom karıncalarımız olan gençlerimize, örgütümüzün fedakar kadınlarına, belediye ve il genel meclisi adaylarımıza, önceki dönem başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, örgüt yöneticilerimizin tümüne, desteğini veren tüm Zonguldak halkına teşekkür ediyorum. İktidar yolu açılmıştır, yolumuz açık olsun.” dedi.

KURGULANMIŞ, PLANLANMIŞ BİR BAŞARIDIR

İl Başkanı Devrim Dural ise şu ifadelere yer verdi; 

"Gururlandığımız, övündüğümüz başarımız tam manasıyla hesaplanmış, kurgulanmış, planlanmış, üzerinde çalışılmış büyük bir emek harcanmış, alın teriyle kazanılan planlı, programlı bir başarıdır. Bunun kamuoyu tarafından böyle bilinmesinde fayda vardır. Çünkü Zonguldak'ta örgütlerimizin içindeki yenilenme, tazelenme, bu sürece katkı sunmuştur. İlçe kongrelerimizin yapılmasından sonra il genelinde bir yenilenme, bir değişim olduğunu öngörmüştük ve dolayısıyla buradaki il yöneticisi, arkadaşlarımızla birlikte il örgütümüzle birlikte bunun hesabını yaptık ve dolayısıyla burada ildeki değişim ve sonrasında tüm Türkiye'de bir değişim beklentisi, bir tazelenme, bir yenileşme beklentisini de gördük. Dolayısıyla Kurultay'da da Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel'i destekledik. Bunun altında yatan toplumumuzdaki değişim beklentisiydi. Bu değişim beklentisini de Kurultayımızda delegelerimizin teveccühüyle karşıladık. Tüm bunları yaptıktan sonra Zonguldak'ta da adaylaşma süreçlerinde tekrardan Genel Başkan Yardımcımızın da belirttiği şekliyle bir ön seçim beklentisi vardı toplumumuzda, halkımızda. Bunu da gerçekleştirdik. Ve örgütümüzün bir arada kalmasını, derli toplu kalmasını sağladık. Bütün süreçleri birlikte yönettik dolayısıyla başarıya da bu şekilde ulaştık.

TÜRKİYE'DE EN YÜKSEK OYU ALAN MERKEZ BELEDİYESİ

Zonguldak genelinde yüzde 46.12 bir oy oranına ulaştık. Toplamda Cumhuriyet Halk Partisi tüm Türkiye'de yüzde 37.8 oy oranıyla yerel seçimlerden birinci olarak çıktı. Zonguldak başarımız Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüm Türkiye'deki başarısından yüzde 12 daha fazla ve Zonguldak Cumhuriyet Halk Partisi'nin belediyeleri arasında en yüksek merkez belediyemiz, en yüksek oyu alan 6'ncı belediye Zonguldak Belediyemiz. Burada Zonguldak'a özel bir parantez açmamıza sebep oluyor. 25 yıl sonra Kozlu’da da CHP bayrağını sallandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabiki bunda belediye başkan adaylarımızın ve örgütlerimizin çok özverili çalışmasını da bunların da faydası olduğunu söyleyebilirim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

Milletvekili Eylem Ertuğrul ise şunları söyledi:
"Yüzde 46 civarında bir oy aldık. Uzun bir aradan sonra il genel meclisinde de oyumuz bariz bir şekilde arttı. Tam net sayılar açıklanmadı ama 16-16 bitecek gibi görünüyor. Biz farklı bir şekilde kazandık. Kazandığımız belediyelere baktığımız zaman çok net galibiyetler elde ettiğimizi görüyoruz. Bunda mevcut belediye başkanlarımızın iyi performansları etkili oldu. Oy oranlarını büyük oranda çoğu belediyemizde korudular.

Mevcut AKP'nin elindeki belediyelerin sosyal belediyecilikten uzaklaşmış olması, şeffaf, adil, ranttan uzak belediyecilik anlayışını ortaya koyamamaları, yandaşlarını kayırmaları, iktidarın gücüne rağmen yeterli yatırımları getirememeleri ve projelerini gerçekleştirememeleri. Bununla birlikte bizim aday belirleme sürecinde doğru hareket etmemiz, adaylarımızın doğru kampanyaları sürdürmeleri, yapılabilir ve ikna edici projeleri ortaya koymaları, iyi iletişim sağlamaları, bununla birlikte tüm örgütümüzün il başkanlığımız, ilçe başkanlığımız, kadın kollarımız, gençlik kollarımız bütün örgütümüzün bir Milletvekillerimizle ve Sayın Genel Başkan Yardımcımıza, önceki dönem milletvekillerimizle önceki dönem belediye başkanlığı yapmış isimlerini de desteklerini alarak ortaya koyduğumuz performansla Zonguldak'ta başarıyı yakalamış durumdayız. Şu andaki süreçten itibaren bize düşen hem Zonguldak'ta hem Türkiye'de elde ettiğimiz yerel başarıyı artık genel iktidara taşımak olacaktır. Bunun için çalışacağız. Şimdiye kadar olduğu gibi omuz omuza bunun için mücadele edeceğiz. Ben bütün Cumhuriyet Halk Partisi örgütümüze özverili çalışmaları için çok çok teşekkür ediyorum." dedi.