Zonguldak'ta Gazeteciliğin Yeni Hali; 'Dedikodu Haberciliği...''

Gazetecilik, olayların, fikirlerin ve insanların etkileşimi üzerine toplumu en azından bir dereceye kadar doğru bilgilendiren raporların araştırılması, yayınlanması ve dağıtımı olarak tanımlanabilir.
Gazetecilik de etiğe göre yapılan bir meslektir. 
Habercilik etiği göz önüne alındığında günümüz haberciliğin bazı noktalarda etik olduğu söylenemez.
Habercilik etiğinden kısaca bahsedecek olursam, menfaat olmaksızın olan durumu olduğu gibi aktarmaktır diyebiliriz.

Ne yazık ki günümüzde çıkarlarına göre hareket eden habercilik hâkim olmaya başlamıştır.
Bunların yanı sıra günümüzde farklı habercilik türleri de ortaya çıkmıştır. Bu tür ise dedikodu haberciliğidir. Özellikle yerel basında bu durum baş göstermektedir. Yazılan haberlerin haber değeri olmadığı gibi birde haber üslubu da sokak ağzı ile oluşturulmaktadır. Kendilerini gazeteci olarak ilan eden şahıslar gazeteciliğe dair etik konulara dahi hâkim değillerdir. Bu konuda hemfikir olduğumuzu var sayıyorum.
Gazetecilikte tecrübe gerektiği gibi eğitimde gereklidir. Her iki özellik kapsamında gerçek bir gazeteci varlığından söz edebiliriz.

Lakin bu iki durumun varlığından Zonguldak haberciliği için söz edemiyorum. Zonguldak'ta yakından gözlemlediğim kadarıyla genel olarak yukarıda da bahsettiğim gibi dedikodu haberciliği hâkimdir. He birde  sürekli olarak aynı şahıs üzerinden giderek o şahıstan gelir elde etmek amaçlanıyor.
Bunu yanlış bulduğumdan değil sadece gördüklerimi aktarıyorum. Demek ki Zonguldak'ta gazetecilik de bu şekilde işleyiş sağlıyor.
 Bu işleyiş de yanlış bulduğum tek nokta dedikodu haberciliğidir.
Gerçi bazı gazeteciler hatta kendini gazeteci ilan eden sözde gazeteciler bunun dışında başka bir tür de bilmiyorlardır. 
Eğitimsiz olunca böyle oluyor çok normal.

Yine gözlemlerim dahilinde Zonguldak'ta çok başarılı eğitimsiz gazeteciler de gördüm bunlar beni mutlu ediyor kendinizi geliştirebilirsiniz kör cahil kalmayın. Kalmayın ki iyi bir hatta gerçek bir haberci olasınız.
Şöyle bir şey de var ben bu sektöre Kariyer Medya aracılığıyla atıldım bana çok katkıları oldu resmen temelim burda atıldı diyebilirim. 
Burda öğrendiklerim ve bilgim dahilinde kendini geliştirmiş, geliştirmeye açık ve başarılı bir gazeteci olduğumu gözler önüne serdim. 

Bazı gazetecilerin taklit ettiğini gördüm. Asla kendimi öne çıkarma arzum yok ki bundan da hoşnut olmam, benim gibi olmaya çalıştıklarını gördüm. 
Benim gibi derken, yeniyim henüz evet farkındayim ancak Zonguldak'ta ki bazı genç gazetecilereden kendimi üstün ve bilgili görüyorum. En azından nerede nasıl davranacağımi nasıl bir üslupla yazımı kaleme alacağımı bel altı habercilik yapmayacağımi yaptığım da bunun doğru olmadığını biliyorum.
Çünkü Zonguldak sınırları içersinde bulunan bazı arkadaşlar gazeteciliği sadece bel altı haber dedikodu haberciliği vs zannediyor. Habercilikten etikten çok uzakta yaşıyorlar sanırım. Öyle olmasa nasıl böylesine iğrenç bir haber yazımı ortaya çıkacaktı değil mi?
Diyeceğim o ki sırf okunma uğruna yapılan yalan haberle yada iftira ile bu gemi yürümez...